שאלות ותשובות

• האם אני יכול לעבור לעסוק בתחום בחו"ל?

• האם ניתן להתמקצע בנושאים ספציפיים ברפואת משפחה?
תתי התמחות המוכרים ע"י המועצה המדעית כגון- מחלות זיהומיות, גנטיקה רפואית, גריאטריה, מנהל רפואי, רפואה דחופה, רפואה לשיכוך כאב, רפואה פליאטיבית. מלבד תתי התמחויות מוכרים יש אפשרות להתמקצע בעזרת קורסים שונים או שעות רופא נילווה בתחומי עניין שונים כגון סוכרת, הפרעת קשב וריכוז, טיפול בכאב, רפואת ספורט ועוד.

• מה זה שלב א' ושלב ב' בהתמחות?
שלבי תוכנית ההתמחות ברפואת משפחה: 

התמחות

מרפאה שלב א'
סבב זה נמשך 15 חודשים ומתבצע באחת ממרפאות מכבי המוכרות לצורך התמחות ובהנחיית מדריך מוסמך ברפואת המשפחה. אופי העבודה בסבב זה משתנה, בשבועות הראשונים העבודה הינה בצמוד למדריך ובהמשך - קבלת מטופלים עצמאית, תחת הנחיה צמודה של המדריך.

מחלקה פנימית
סבב זה נמשך 10 חודשים ומתבצע במחלקה הפנימית באחד מבתי החולים ברחבי הארץ. אופי העבודה בסבב זה דומה לזה של המתמחה ברפואה פנימית. במרבית מחלקות הפנימית יבצעו מתמחי רפואת משפחה מטעם מכבי 4 תורנויות בלבד בחודש, בכפוף לשינויים עקב צרכי המחלקה.

רפואה דחופה
סבב זה נמשך חודשיים ומתבצע באחת ממחלקות הרפואה הדחופה בארץ. במהלך הסבב המתמחה נחשף למצבי חירום, מיומנויות כירורגיות ועוד.

מחלקת ילדים
סבב זה נמשך 5 חודשים ומתבצע במחלקת ילדים באחד מבתי החולים ברחבי הארץ. אופי העבודה בסבב זה דומה לזה של המתמחה ברפואת ילדים, במהלך הסבב המתמחה יתנסה בעבודה במחלקת אשפוז ילדים, מיון ילדים ומרפאות חוץ/ אשפוז ילדים. ברב מחלקות הילדים אין חובה על רופאי המשפחה לבצע תורנויות.

בריאות הנפש
סבב זה נמשך 2 חודשים ומתבצע באחד ממרכזי בריאות הנפש או במחלקה הפסיכיאטרית באחד מבתי החולים ברחבי הארץ. הסבב כולל דגשים על אשפוז יום, מחלקת מיון ומרפאות חוץ.

רוטציית בחירה
סבב זה נמשך 2 חודשים, ניתן לבחור לרוטציה כל אחד מהמקצועות הרפואיים הבאים:
אונקולוגיה, אורתופדיה, אימונולוגיה קלינית, אלרגולוגיה, גסטרואנטרולגיה ומחלות כבד, גריאטריה, כירורגיה כללית, מחלות אף אוזן גרון וכירורגיה ראש צוואר, מחלות זיהומיות, מחלות עור ומין, מחלות עיניים, מחלות ריאה, נוירולוגיה, נפרולוגיה, פסיכיאטריה, קרדיולוגיה, ראומטולוגיה, רפואה פיסקאלית ושיקום, רפואה תעסוקתית, יילוד וגינקולוגיה, פסיכיאטריה של הילד והמתבגר, נוירולוגיית ילדים, מחלות ריאה ילדים, גסטרואנטרולוגיית ילדים, אנדוקרינולגיית ילדים.

מרפאה שלב ב'
סבב זה נמשך 12 חודשים ומהווה את שנת ההתמחות האחרונה. במהלך שנה זו המתמחה מתפקד כרופא משפחה באופן עצמאי ומלווה על ידי מדריך אישי. הליווי כולל פגישות קבועות, זמינות לייעוץ טלפוני ופרונטלי. שנה זו כוללת הכנה אינטנסיבית לבחינת שלב ב' בהנחיית רופאים מומחים ברפואת משפחה ועו"ס מדריכות מתמחים.

קורס דיפלומה ברפואת המשפחה
אורכו של הקורס 6-8 סמסטרים והוא מתבצע באחת האוניברסיטאות בהתאם למיקום ההתמחות. הקורס מוכר על ידי המועצה המדעית והנוכחות בו חובה.

• אילו טפסים יש למלא על מנת להירשם להתמחות, והיכן ניתן להשיגם?ההתמחות ברפואת משפחה מתבצעת במחלקה לרפואת משפחה באחת מארבע קופות החולים - כללית, מכבי, מאוחדת או לאומית. בכל מחלקה יש תהליך נפרד ועל מנת להגיש מועמדות יש לפנות ישירות לרכזות האדמינסטרטיביות בכל קופה.

מכבי -

דגנית הלמן טלפון: 03-5143947 פקס: 03-7958793 [email protected]

אשרת אלון טלפון: 03-7952691 פקס 073-2132858 [email protected]

כללית -

מאוחדת - יש ליצור קשר עם המרפאות, להלן מרפאות לדוגמא:

מרפאת רמת אביב – 03-7400200
מרפאות נתניה – 09-860133
מרפאת אשקלון – 08-6741741

לרשימת כל המרפאות  - http://bit.ly/2t5HEBF

לאומית -  אורלי הוט, טלפון: 03-6970316, [email protected]

• היכן ניתן לקבל מידע על ביטוח מקצועי?
באתר הר"י: https://www.ima.org.il

• למדתי רפואה במוסד רפואי בחו"ל, האם אני יכול ללמוד גם רפואת משפחה?
בהחלט. כל בוגר לימודי רפואה אשר השלים בהצלחה את בחינת ההסמכה בארץ רשאי להגיש מועמדות להתמחות ברפואת משפחה.

• האם רופא המשפחה עובד לבד או שניתן ליצור שיתופי פעולה?
הייחודיות של המקצוע הוא שהוא יכול להתעצב לפי רצונו ואישיותו של הרופא.  יש רופאים "סוליסטים"  שאוהבים את העבודה לבד, ויש שבוחרים לעבוד  כ- group practice. בעיקרון המפגש עם המטופלים הינו מפגש אינטימי מאוד, אחד על אחד, וזאת בשונה מהמפגש במחלקות שם הטיפול נעשה מול צוות.  אולם בשגרה היומיומית רוב רופאי המשפחה עובדים בצוות מולטידיסיפלינרי שאת הרכבו קובע רופא המשפחה עצמו.  הוא יכול לכלול חלק או את כל אנשי המקצוע מתחום הסיעוד,  העבודה הסוציאלית,  התזונה,  הפיזיותרפיה,  הריפוי בעיסוק ועוד,  וזאת בהתאם לצרכים המשתנים של כל רופא מול כל מטופל.  בנוסף יכול הרופא להשתתף בקבוצות באלינט שיכולות לתת מענה של ונטילציה למקרים קשים וללבטים,  וכן יכול לייצר ישיבות צוות לדיון במקרים מורכבים. צורת העבודה אם כך מאוד גמישה.

• האם ניתן לעבוד בבתי חולים?
כרופא משפחה קיימות מספר תתי התמחות בהם ניתן לבחור לאחר סיום ההתמחות, ביניהן: גריאטריה, מחלות זיהומיות, רפואה דחופה, רפואת כאב (ניתן להתעדכן בעניין באתר הר"י). בנוסף קיימים רופאי משפחה רבים שעובדים במלר"ד בבתי חולים.

• האם יש רופאי משפחה שמנהלים קליניקה פרטית?
בוודאי. ישנם רופאים רבים המנהלים מרפאה שהינה עסק עצמאי, הבא בהתקשרות עם קופת חולים. לרוב הדבר מתבצע בצורה של GROUP PRACTICES בהן מספר רופאים המשתמשים בתשתית מרפאתית משותפת. הדבר מאפשר חופש בעיצוב וניהול סביבת העבודה וכמובן ניסיון בניהול ופיתוח עסק עצמאי.