על המקצוע

הגדרת מקצוע רפואת המשפחה

רפואת המשפחה היא מקצוע ייחודי בעל חשיבות מרכזית בשרשרת הארגונית של שירותי הבריאות בכל המדינות המתקדמות. עקב היותו הראשון במגע עם המטופלים, רופא המשפחה הוא מפתח להבטחת שירות רפואי אופטימלי - דרישה בסיסית בכל מערכת בריאות מתוקנת. בהיותו הרופא האישי, הוא דמות מוכרת למטופליו, מעניק יחס וטיפול הממוקדים במטופל כאדם שלם ומתייחס להקשר הבריאותי, המשפחתי והסביבתי של הפונה.

עקרונות היסוד של רפואת המשפחה הם זמינות, כוללניות והמשכיות הטיפול.

רופא המשפחה המומחה הוא בעל מסוגלות ל:

טיפול ראשוני בכל המצבים כולל אבחון, הכוונה, הפניה, מעקב ושיקום, וזאת בשימוש מושכל בכל שירותי הרפואה.

ריכוז ומיקוד הטיפול במטופל, התייחסות למכלול בעיותיו ובניית מערכת יחסים המבוססת על אמון, כבוד, שותפות בהחלטות והמשכיות

אבחון, בירור מעמיק ובחירה בהתערבות המתאימה למצב הקליני הספציפי בהתייחס לשכיחות או לדחיפות שלו, שיקול דעת קליני והתייחסות לגורם הזמן כחלק מהתהליך הטיפולי והכרה בגורם אי הוודאות.

ניהול מקרה מורכב עם ריבוי תלונות חריפות וכרוניות תוך כדי הדרכה לקידום בריאות ולרפואה מונעת.

טיפול בצורכי המטופל היחידני יחד עם הצרכים הבריאותיים של הקהילה ומשאביה.

יישום המודל הביו-פסיכו-סוציאלי בהקשר התרבותי והחברתי הרחב.

מדוע להתמחות ברפואת משפחה ?

-        רפואה מקצועית בהסתכלות כוללנית, רב מערכתית ופסיכו-סוציאלית.

-        קשר אישי, משמעותי וארוך טווח עם מטופלים.

-        תנאי העסקה נוחים וטובים המאפשרים חיים מאוזנים – WLB.

-        אפשרויות התמקצעות לפי עניין במגוון תחומים כגון – סוכרת, יתר לחץ דם, טיפול בכאב, טיפול במתבגרים, גמילה מעישון, רפואת ספורט ועוד.

-        אפשרות לתת התמחות בגריאטריה, רפואת כאב, מחלות זיהומיות, רפואה דחופה ואפידמיולוגיה.

-        אפשרויות לקידום בניהול רפואי.

——

כאשר באים לבחור מקצוע לחיים חשוב לשקול את כלל ההיבטים האפשריים: הכנסה צפויה, גידול המשפחה, אפשרויות קידום וסביבת העבודה. כאשר מדובר על רפואה נכון הדבר שבעתיים, כי במקצוע שוחק ועמוס אירועים חשוב לאהוב את מה שבוחרים. לצורך כך ריכזנו בעבורכם את כל המידע שצריך לדעת על ההתמחות רפואת המשפחה, כדי שתקבלו את ההחלטה בראש שקט עם הראייה הכי רחבה.

רבים חושבים שרופא משפחה עוסק מבוקר עד ערב בחלוקת הפניות ואישורים לעבודה, אבל מאחורי התדמית האפורה נמצא אחד המקצועות הייחודיים והמאתגרים בעולם הרפואה המשלב אתגר מקצועי, ידע רפואי, קשר עם אנשים ומאפשר גם איכות חיים.

אתגר מקצועי

לבית החולים מגיעים חולים עם בעיות שהרפואה יודעת להתמודד עמן. אך בקהילה שבחוץ, יש הרבה יותר פרמטרים לשינוי. הבעיות פחות מופשטות ויותר מורכבות ולכן מצריכות יכולות אבחון, ניתוח והבנה בנושאים מעבר לתוצאות המגיעות מהמעבדה.

העמדה העצמאית של רופא המשפחה והקשר המתמשך מול המטופל מאפשרים ליזום רפואה מונעת, שלא רק מטפלת בבעיה אלא מחנכת את המטופל כיצד להימנע ממצבים שיפגעו לו באיכות החיים. זאת מאחר ורופא המשפחה הוא שומר הסף והגורם המטפל המרכזי בקהילה. הוא זה שמקבל החלטות מכריעות על אנשים ומהווה בפעילותו מעין מחלקה פנימית של איש אחד, היודע להתאים את אופי הטיפול במסגרת המרפאה בצורה ממוקדת תוך הסתכלות בתמונה הרחבה.

מטפלים באנשים ולא במחלות

כרופא בבית חולים רבות הפעמים בהן העבודה מתבצעת כמו על סרט נע, מגיע חולה ומקבל טיפול ולאחריו מגיע החולה הבא. ברפואת משפחה המצב שונה ויש מימד חשוב להיכרות עם האדם היושב ממולך, קורותיו, משפחתו, וההיסטוריה הרפואית איתה הוא מגיע, מאחר שכרופא משפחה אתה מהווה מרכיב חשוב וחיוני בקהילה.

תגמול הוגן לצד איכות חיים

האפשרות לעבוד כרופא בקהילה, מאפשרים למצוא איזון בין הקריירה לחיים הפרטיים, בין התפתחות אישית לבין חיי משפחה אישיים. כרופא משפחה תוכל לעבוד קרוב לבית, בשעות נוחות יותר, ללא תורנויות – דברים שיאפשרו לך להיות, מלבד רופא משפחה, גם איש משפחה.

אולם, איכות חיים אין משמעה פגיעה בתנאים. דווקא ברפואת משפחה, בהשוואה להתמחות בבית חולים, אופק הקריירה הוא רחב ומגוון – בתחומי ניהול כגון מנהל רפואי אזורי, ניהול צוות רפואי, תפקידי מטה ובקרה, וגם בתחום ההדרכה אופק הפיתוח מבטיח הצלחה. גם בנושא שכר ותנאים מבטיח המקצוע תגמולים הוגנים שיקנו לך ביטחון תעסוקתי, שקט נפשי וכמובן איכות חיים.